Alert Strażnik Kredytu z BiK

bik

Bik to nie tylko informacja o tym jakie masz zaciągnięte kredyty. Bez Bik nie mógłbyś poinformować wszystkich banków o tym, że nie chcesz aktualnie zaciągać żadnych kredytów. Nawet z bik na tę chwilę nadal nie możesz tego uczynić, niemniej przyszłość może przynieść zmianę w tym temacie.
Credit Freeze to przyjęta na zachodzie nazwa opcji, jaką kredytobiorcy mogą ustawić, gdy w danym okresie nie są zainteresowani zaciąganiem kredytów. Taką deklarację zawsze można cofnąć samodzielnie. Czemu więc służy Credit Freeze? Dzięki niemu możesz ustrzec się zaciągnięciu kredytu na Twoje konto przez niepowołaną osobę, która weszła np.: w posiadanie Twoich osobistych danych lub dokumentów. Bank korzystający z odpowiednika BIK w danym kraju, który wprowadził taką funkcjonalność dla swoich klientów, przy okazji badania historii kredytowej kredytobiorcy otrzymuje dodatkową informację o tym czy sam klient życzy sobie lub też nie, zaciągnąć kredyt, i w przypadku negatywnej odpowiedzi, może udzielenie kredytu wstrzymać.
W naszym kraju możemy liczyć tylko na jedna instytucję, która jest w stanie wprowadzić tego rodzaju funkcjonalność, zabezpieczającą polskich kredytobiorców przed wyłudzeniami kredytów na ich konto. Bik ponoć przygotowuje się do jej wprowadzenia, niemniej brak jest bliższych informacji o tym, kiedy to nastąpi.
Tymczasem, jeśli obawiamy się bardzo wyłudzenia kredytu za pomocą bezprawnie zdobytych naszych danych osobistych, możemy wspomóc się oferowanym przez BIK Alertem Strażnik Kredytu w ramach płatnego Pakietu Ochrona którego roczny koszt wynosi 49 zł lub Pakietu Monitoring za 79 zł rocznie. Funkcją alertu jest wysyłanie powiadomień SMSowych na Twój telefon oraz na podany adres email za każdym razem gdy bank składa zapytanie na Twój temat do BIK. Jeśli aktualnie nie starasz się o kredyt, nie dokonujesz zakupu ratalnego, jest to powód do podejrzliwości.
W smsie otrzymujesz informację, który bank złożył zapytanie na Twój temat do BIK więc w takiej sytuacji możesz podjąć natychmiastową interwencję i zablokować samodzielnie wniosek kredytowy, jeśli został on złożony przez oszusta.
Wyżej wspomniana funkcja ‚credit freeze’, która na chwilę obecną w BIK nie jest dostępna, powodowałaby automatyczne odrzucenie wniosku, bez naszej osobistej interwencji. Jest to na pewno wygoda oraz zwiększenie bezpieczeństwa kredytowego, więc wypatrujemy momentu gdy będzie ona dostępna także dla polskich kredytobiorców.

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.