Bezpieczna pożyczka bez bik bez podatku

ogólna prywatne

Gdzie pożyczać bez bik? Najbezpieczniej to od bliskiej rodziny i zaufanych znajomych. Oczywiście także w rodzinie i między znajomymi różnie bywa, bardzo różnie gdy w grę wchodzą pieniądze ale pożyczanie prywatnie od zaufanych osób ma niechybnie pewne zalety. Taką zaletą jest to, że nie sprawdzamy bik ale także to, że możemy umówić się na dowolny procent, w tym także jego brak, bo nie wiążą nas żadne ograniczenia formalne. W całej tej swobodzie pożyczki bez bik i na dowolnych warunkach powinniśmy jednak zdawać sobie z tego, że w pewnej sytuacji pożyczane od bliskich kwoty należy zgłosić do urzędu skarbowego, a może się zdarzyć tak, że trzeba będzie zapłacić z tego powodu podatek od czynności cywilnoprawnych o wysokości 2%. Z podatku zwolnione są oczywiście najbliższe osoby: matka, ojciec, brat, siostra, dziadek, babcia, mąż, żona, syn, córka, wnuczęta, ojczym oraz macocha. Urząd skarbowy nie jest zainteresowany pożyczkami wśród grona tych osób o ile kwota pożyczanych pieniędzy nie przekroczy 9637 zł. Jeśli tak się stanie to w celu otrzymania zwolnienia z podatku należy dokonać przekazania pieniędzy za pomocą z jednej z trzech dróg:

  • przelewu bankowego
  • przelewu na konto SKOKu
  • przekazu pocztowego

Drugim warunkiem, wymaganym łącznie wraz z powyższym, jest zgłoszenie faktu dokonania pożyczki w ciągu dwóch tygodni od momentu zawarcia umowy za pomocą deklaracji PPC-3.

Niezgłoszenie pożyczki do urzędu skarbowego może skutkować naliczeniem podatku po 20% stawce. Przy wielokrotnym pożyczaniu pieniędzy określenie czy limit 9637 zł został przekroczony wylicza się na podstawie sumy pożyczek z ostatnich 5 lat.

Pożyczki od znajomych spoza wymienionej wyżej grupy także mogą być zwolnione, o ile nie przekraczają 5000 zł od jednej osoby lub 25000 zł od wielu osób (podmiotów). Tutaj do limitu bierzemu sumę pożyczek z ostatnich 3 lat (kalendarzowych).

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.