BIKSco Creditrisk 3

bik

Gdy pojawiamy sie w banku z wnioskiem kredytowym zostajemy poddani wieloaspektowemu badaniu tego czy zdaniem banku należy nam ten kredyt udzielić. Metod i elementów badania jest wiele, a banki mogą stosować rożne i podobne metody, razem lub też rozłącznie. Nawet jeśli odbywa się to dosłownie w 5 minut jesteśmy egzaminowani za pomocą danych wewnętrznych banku oraz tych pochodzących z baz zewnętrznych.
Szybka decyzja o przyznaniu kredytu nie może opierać się na przeglądaniu dokumentów. Służą temu tworzone przez bankowców oraz wyspecjalizowane firmy, modele oceny ryzyka kredytowego. Najbardziej rozpowszechnionym w polskiej bankowości są usługi Biura Informacji Kredytowej, która oferuje bankom BIKSco CreditRisk, czyli ocenę punktową jaka zostaje przyznana kredytobiorcy na podstawie zgromadzonych na przestrzeni lat informacji o jego finansowych relacjach z bankami.
Modele nie są wyryte na kamiennych tablicach i mogą podlegać zmianom, które służą lepszemu odwzorowaniu rzeczywistości przez statystyczne konstrukcje. Takiego udoskonalenia doczekał się scoring, przyjmując nazwę BIKSco CreditRisk 3.
Jak twierdzą specjaliści z BIK, BIKSco CreditRisk 3 jest skuteczniejszy w ocenie kredytobiorców, przyznając im znacznie bardziej adekwatne oceny od starego modelu.
BIKSco CreditRisk 3 przyznaje wyższe oceny większości kredytobiorców z dobrą historią oraz skuteczniej wyłapuje klientów przynoszących do banku wraz z wnioskiem kredytowym duże ryzyko niespłacenia kredytu. To tak w skrócie, gdyż nie jest to miejsce na wchodzenie w szczegóły.
Przy okazji wymieniania przez BIK zalet BIKSco CreditRisk 3 w stosunku do starego BIKSco CreditRisk’u ciekawy jest fakt przyznania poniekąd jak stary model był niedoskonały. Czy to oznacza, że nowy już jest? Oczywiście, że nie. Na pewno jest pod wieloma względami lepszy ale uświadamia to, że nie zawsze, nawet w przypadku banków, należy być niewolnikiem modeli. Bo koniec końców to od banku zależy czy i który model stosuje jako podstawę dla swoich decyzji. Zły model jest lepszy niż żaden. Ulepszony model jest lepszy niż zły. Należy jednak z niego korzystać z rozwagą.

Wprowadzenie nowego modelu to szansa dla wielu osób na przemigrowanie pomiędzy grupami kwalifikującymi się do udzielenia kredytu przez bank, a tymi, które na niego szans nie mają. Jeśli do tej pory znajdowaliśmy się gdzieś w pobliżu tej cienkiej linii, warto sprawdzić gdzie aktualnie jesteśmy. Wiele z osób, które mogło otrzymać kredyt w określonej kwocie, może mieć także szansę na zwyżkę maksymalnej wysokości kredytu oraz innych jego parametrów.

1 thought on “BIKSco Creditrisk 3

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.