Co musimy wiedzieć o BIK

bik

Czym jest BIK zazwyczaj dowiadujemy się w momencie ubiegania się o pierwszy kredyt lub inną formę finansowego zobowiązania. Dotyczy to zarówno banków komercyjnych i spółdzielczych ale także SKOKów i parabanków czyli firm komercyjnych udzielających pożyczek na podobnych do banków zasadach. W praktyce każdy tego typu transfer pieniężny objęty jest kuratelą Biura Informacji Kredytowej, a informacje o statusie spłaty naszego zadłużenia przekazywane są do bazy BIK niemal na bieżąco. Warto tu zaznaczyć iż wnioski o udzielenie kredytu również są przekazywane do BIK i w pewnych sytuacjach mogą one wpływać na nasz rating wiarygodności kredytowej obliczany przez BIK, czyli scoring BIK.

BIK_logo1

 

W obliczu perspektywy otrzymania kredytu lub pożyczki otrzymujemy do podpisania zgodę na przetwarzanie danych o nas w BIK. Czy musimy się na nią godzić? Cóż, jeśli się nie zgodzimy bank prawdopodobnie nie udzieli nam kredytu. Jednakże nie udzielenie takiej zgody nie przyniesie nam również wielu korzyści. Dzięki niej bank może przekazywać do BIK informacje o regularnie i bez zakłóceń spłacanym kredycie, co akurat jest dla naszej wiarygodności kredytowej bardzo pożądane. W wypadku gdy jednak zaprzestaniemy z jakiegoś powodu spłaty tegoż kredytu na okres dłuższy niż 60 dni, bank przekaże dane do BIK pomimo braku naszej zgody. W tym celu wystarczy by upłynęło 30 dni od daty poinformowania nas o takim zamiarze. Próżno jednak szukać tu awizo, potwierdzeń lub unikać odbierania pism. Informacja nie musi nam zostać efektywnie dostarczona. Jeśli zaginie po drodze, bank specjalnie się nie przejmie. Po 90 dniach opóźnienie zostanie odnotowane niezależnie czy wcześniej wyraziliśmy zgodę czy nie. I pozostanie w BIK przez 5 lat. Długo? I to od całkowitej spłaty zobowiązania. Nikt nie ma ochoty by jego reputację finansową obciążały takie informacje, na osłodę więc dodajmy, że w kolejnych latach waga (czytaj: istotność i wpływ na wynik naszego ratingu) takiego zapisu spada i po 3-4 latach jest ona już znikoma. Jednakże są banki, które takie rzeczy biorą nader poważnie i mogą zablokować udzielenie nam pożyczki, dlatego unikajmy wszelkich opóźnień. Tym bardziej, że z jego usunięciem jest kłopot. Więcej na ten temat we wpisie: Kiedy Dane z Bik Znikają.

Jak to potem usunąć z BIK? Nie da się. Jeśli wpis nie jest wynikiem pomyłki, to nikt go nam nie usunie. Żadna firma, kancelaria, doradca. Jeśli tak twierdzi to należy się go wystrzegać jak diabła. Jeśli wpis jest po prostu błędny to skoryguje go bank, który go tam zamieścił. Powtarzamy: tylko ten bank lub ta firma, która zamieściła wpis o naszym opóźnieniu kredytu lub pożyczki może go stamtąd usunąć. Nikt inny. Nawet sam BIK. Dlatego pisanie w tej sprawie do BIKu nie ma najmniejszego sensu. Jeśli staliśmy się ofiarą takiej pomyłki szukajmy winnego. Ewentualne pismo do banku o wykreślenie z BIK kierujemy bezpośrednio do niego.

Jak znaleźć bank lub innego winowajcę negatywnego zapisu o nas? Jeśli nie mamy pomysłu, kto mógł to uczynić, nasz bank zaprzecza wówczas składamy po prostu wniosek o raport na nasz temat do samego BIK. Darmowy raport z BIK da nam przegląd tego kto i co na nasz temat do BIK przesyłał i wówczas wszystko będzie jasne. Taki raport warto zamówić od czasu do czasu czysto kontrolnie. Można tego dokonać dość łatwo za pomocą witryny Biura Informacji Kredytowej.

 

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.