Getin Bank też chciał dużo wiedzieć

informacje porady

Getin Bank też chciał dużo wiedzieć o swoich klientach, lecz dorobił się 6 milionowej kary, bo nie określił wystarczająco dokładnie co chciałby wiedzieć, co zostawiało furtkę do bezpodstawnego rozwiązywania umów z pożyczkobiorcami. A potem to już prosta droga do zapaskudzenia BIKu i innych kłopotów.
Z tego powodu znalazł się na celowniku UOKiK, który wytoczył mu sprawę w kwestii stosowania w umowie klauzuli niedozwolonej. Cytując konkluzję Urzędu

Getin Noble Banku zawierały nieprecyzyjne postanowienie zobowiązujące pożyczkobiorcę do informowania banku każdorazowo o istotnych okolicznościach mogących mieć wpływ na jego zdolność kredytową i terminową spłatę kredytu.

Dodatkowo zakwestionowano również oględność odnośnie informacji o kosztach kredytu w umowie kredytowej

przedsiębiorca (Getin Bank) bezprawnie pomijał w umowie kredytowej informacje o łącznej kwocie wszystkich kosztów, opłat i prowizji do których zapłaty zobowiązany był konsument

Więce informacji o wyniku postępowania znajduje się tu.

Kwota kary dla banku jest oczywiście symboliczna, warto natomiast aby klienci, którzy starają się unikać kłopotów z BIK, wiedzieli jakie prawa im przysługują. Nie dotyczy to tylko jednego Getin Banku, a wszystkich uczestników rynku finansowego. Stosowanie w umowach klauzul niedozwolonych sprawia, że są one niewiążące dla stron umowy. Nawet jeśli nie mamy dość silnej pozycji do negocjowania warunków umowy, możemy samodzielnie sprawdzić czy umowa takich form nie zawiera tutaj.

 

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.