Jak uniknąć kłopotów z BIK

banki bik czyszczenie bik sprawdzanie bik

Klienci banków korzystający z produktów kredytowych, donoszą o pewnych lukach w systemach automatycznych spłat, które mogą powodować trudności w uzyskaniu nowego kredytu bez bikowych kłopotów już po zamknięciu aktualnie spłacanego, bez świadomości osoby posiadającej kredyt.

Chodzi o  bardzo pożyteczne narzędzie jakim jest automatyczne polecenie zapłaty zastosowane do regularnego spłacania kredytu, gdy data spłaty raty kredytu przypada na ostatnie dni miesiąca. Zdefiniowanie polecenia zapłaty do opłacania kredytu ułatwia nam jego obsługę, dbamy w tym wypadku tylko o to, aby utrzymywać odpowiedni stan środków finansowych na koncie, a wówczas kredyt praktycznie spłaca się sam, bez naszego aktywnego udziału i pilnowania terminów. Jeśli jednak na koniec miesiąca przypada weekend lub święto, w które banki nie pracują i nie dokonują operacji przelewów, zaplanowana w poleceniu zapłaty operacja zostanie przesunięta na pierwszy dzień roboczy, który może wypaść po oznaczonym w umowie kredytowej dniu spłaty kredytu i zaksięgowana zostanie dopiero w nowym miesiącu.

Operacje wymiany i aktualizowania informacji na temat kredytobiorcy w Bik także przebiegają automatyczne, więc informacja o opóźnieniu zostanie wysłana do BIK. Przy niekorzystnym obrocie sprawy, w trakcie długookresowego kredytu taka sytuacja może zajść wielokrotnie, a kredytobiorca ma szanse odkryć cały mechanizm dopiero w momencie gdy ubiegać się będzie o inny produkt finansowy, np.: pożyczkę w innym banku, przy ratalnym zakupie, lub po spłaceniu całości zadłużenia. Z tego rodzaju sytuacją zetknął się pewien klient banku BZ WBK, choć sprawa dotyczyć może wielu klientów innych banków.

Tego rodzaju zajścia nie wynikają oczywiście z winy kredytobiorcy, dlatego po odkryciu wystepowania nieprawidłowych zapisów w BIK, należy problem zgłosić do banku w którym mamy kredyt będący powodem całej sytuacji i złożyć wniosek o usunięcie nieprawidłowych informacji z BIK. Procedura czyszczenia biku powinna nie trwać dłużej niż miesiąc, niemniej jeśli zaistnienie problematycznego schematu uzmysłowiliśmy sobie podczas sięgania po inny produkt finansowy, jego otrzymanie może zostać opóźnione do czasu uregulowania sytuacji z bik. Dlatego warto korzystać z darmowej Informacji Ustawowej, jaką BIK udostępnia nam za darmo raz w roku. Za pomocą takiego raportu możemy trzymać rękę na pulsie.

Pochodnym wnioskiem z powyższego opisu jest to, że korzystanie z wygodnych i automatyzujących czynności narzędzi bankowych należy skojarzyć z ograniczonym zaufaniem, a w tym konkretnym wypadku pozostawić pewną przestrzeń czasową na automatyczną spłatę raty, aby nie wpaść w tego rodzaju pułapkę, ewentualnie ustalić procedurę postępowania banku na wypadek takiej sytuacji jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. Sposób traktowania powstałych w ten sposób i niezawinionych w zasadzie przez klienta opóźnień jest różnie realizowany przez poszczególne banki.

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.