Jak uzyskać pożyczkę bez bik?

bez bik pożyczki niebankowe

W niełatwej sytuacji gospodarczej często stajemy wobec problemu nie dopinającego się budżetu miesięcznego, szczególnie w tych okresach, które wymagają od nas większych wydatków. Kolejne obowiązki, rosnące dzieci, dalsze etapy samorozwoju i inne potrzeby osobiste, z biegiem czasu nieustannie zwiększają wymagania finansowe wobec naszych portfeli. Tym łatwiej więc utracić, choćby chwilowo, płynność finansową. Niestety wspomniane potrzeby, czy też rachunki do opłacenia nie ulegają na ten okres zawieszeniu, co powoduje, że mogą czyhać na nas z tego tytułu różne konsekwencje, w tym konsekwencje finansowe pogłębiające lawinowo zaistniałe już kłopoty.

W takiej sytuacji najbardziej oczywistym krokiem byłoby udanie się do banku po pożyczkę lub kredyt, lecz nie zawsze jest to możliwe. Trudności w uzyskaniu pożyczki bankowej mogą się pojawić szczególnie gdy posiadamy już inne zobowiązania kredytowe, których do tej pory nie zdążyliśmy spłacić (choć spłacamy regularnie). Wówczas bank może obniżyć naszą zdolność kredytową do zaciągnięcia kolejnego kredytu (o ile w ogóle uzna, że możemy w takiej sytuacji go uzyskać). Jest jeszcze kilka możliwych wariantów, dla których ten, czy inny bank nie zdecyduje się na powierzenie swoich pieniędzy danej osobie ale nie będziemy wszystkich analizować dogłębnie w tym artykule. Fakt, że pozostaje wówczas liczyć na skłonność do pożyczenia pieniędzy przez rodzinę lub przyjaciół, a jeśli ta droga zawiedzie, pozostają instytucje niebankowe, zajmujące się pożyczaniem pieniędzy. Jednakże jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z ich usług, liczyć się należy z horrendalnymi stawkami za pożyczone pieniądze, lub formy poręczenia i zabezpieczenia, z którymi nie spotykamy się dziś w typowych bankach.

Niektóre z tych firm finansowych, wymagają od nas zaświadczeń z bik, choć same nie mają do niego dostępu, gdyż nie współpracują z bikiem oficjalnie. Wówczas możemy zostać poproszeni o przedstawienie raportu z bik na własny temat, który dostępny jest dla każdej osoby w nim figurującej. Na tej podstawie firma pożyczająca pieniądze może zorientować się w ryzyku jakie wiąże się z pożyczeniem pieniędzy osobie ubiegającej się o pożyczkę od czego może zależeć ostateczny koszt pożyczki. Wtedy nie będzie to pożyczka bez bik, a raczej pomimo bik (czyli pomimo negatywnych wpisów do bik).
Całą sytuację komplikuje wprowadzona kilka lat temu tzw. ustawa antylichwiarska, ograniczająca w istotny sposób działalność osób i instytucji zajmujących się pożyczaniem pieniędzy. W wielu wypadkach zabezpiecza ona i chroni przed nieuczciwymi pożyczkodawcami, są jednak sytuacje gdy zamiast chronić przeszkadza. Ogranicza ona skutecznie zapożyczanie się na bardzo wysoki procent, przekraczający czterokrotność stopy lombardowej wyznaczanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Oznacza to, że maksymalne oprocentowanie pożyczki, jakie może zostać zaproponowane wynosi około 20% (dokładna wartość zależy od poziomu aktualnych stóp). Jeśli potencjalny pożyczkodawca uzna, że 20% to jest ciągle zbyt mało, aby skompensować ryzyko powstające z udzielenia pożyczki, prawdopodobnie będzie próbował ukryć faktyczne koszty w różnego rodzaju opłatach dodatkowych (co również ograniczone jest ustawą) lub nie zdecyduje się na zaryzykowanie i odprawi potencjalnego klienta z kwitkiem.

Dlatego pożyczki bez bik wymagają wnikliwej analizy zawieranej umowy, znacznie ostrożniejszej niż w przypadku standardowych pożyczek. Niestety gdy presja i potrzeby finansowe są naglące, nie zawsze jest na to czas. Pocieszające jest to, że instytucjom pozabankowym pożyczającym pieniądze nie zależy na zrujnowaniu swoich klientów. Spłacanie takich pożyczek bywa żmudne i powolne, najważniejsza jest w tym przypadku systematyczność. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że najbardziej opłacalni (dla banków i niebanków) są klienci spłacający swoje zobowiązania długo. Dla klientów niekoniecznie, dlatego jeśli pożyczamy pieniądze poza bankiem, opłaca nam się spłacać taką pożyczkę jak najszybciej. Reguła ta nie dotyczy (a przynajmniej nie zawsze) pożyczek bankowych.

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.