KBIK

bik informacje kbik

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) zakorzeniło się już głęboko w naszej bankowej rzeczywistości i energicznie pośredniczy w wymianie informacji pomiędzy bankami na temat ich klientów, a także samym klientom banków udostępnia zgromadzone na ich temat informacje.

Zakresem i sposobem swojej działalności wypełnił zapotrzebowanie rynku finansowego, którego nie pokrywały Biuro Informacji Gospodarczej (BIG), czy Krajowy Rejestr Długów (KRD) oraz podobne rejestry i wykazy. Aktualnie do instytucji zajmujących się gromadzeniem i udostępnianiem informacji o stanie finansowej przeszłości podmiotów fizycznych i prawnych dołączyć zamierza Krajowe Biuro Informacji Kredytowej (KBIK).

Czy KBIK zdubluje BIK? W założeniach nie. Najbardziej rozpoznawaną i kojarzoną z BIK działalnością jest gromadzenie informacji o prywatnych konsumentach usług bankowych, innymi słowy zajmuje się „przeciętnym” Kowalskim i jego przeszłością kredytową. KBIK celuje w gospodarczy obszar kredytów, a więc będzie gromadzić informacje firmach pożyczających pieniądze od banków na swoją działalność i inwestycje. Wspomniany wyżej Kowalski może więc raczej spać spokojnie, nie martwiąc się tym, że w przyszłości będzie zmuszony wysyłać wnioski o raporty na swój temat do jeszcze innych instytucji niż BIK, gdyby chciał skontrolować jakie informacje na jego temat zostały zgromadzone. Piszemy tu „raczej” gdyż prezes KBIK Mirosław Sędłak wspomina o „priorytetach”, a te mogą wraz z rozwojem firmy się zmienić.

Nie wygląda na razie abyśmy obyli się bez biku. Do końca roku KBIK zamierza włączyć do swojego systemu większość krajowych banków oraz SKOKów. Sama inicjatywa inspirowana jest przez Banki Spółdzielcze i stąd oczekiwany są główne podmuchy nadające jej rozpęd we właściwym kierunku. Prezes KBIK nie ukrywa także, iż stanowić on będzie z pewnością konkurencję dla BIK, w czym upatruje pozytywnej konkurencji wpływającej na poprawienie jakości usług przetwarzania informacji o historii kredytowej (niesławne ‚groszowe długi’ blokujące klientom całkowicie możliwość uzyskania kredytu) oraz zredukowania cen. Czy tak się stanie, zobaczymy najprędzej po kilku miesiącach ukorzeniania się nowego bytu na międzybankowym gruncie, niemniej będziemy trzymać rękę na pulsie i śledzić ciekawą inicjatywę oraz jej realny wpływ na innych graczy na rynku.

Więcej aktualnych informacji i szczegółów działania KBIK na stronie projektu.

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.