Kiedy wziąć kredyt?

informacje ogólna

Poruszmy problem, który z pozoru wydaje się błachy, a wręcz absurdaly. Kiedy najlepiej iść do banku po kredyt? Czy dany dzień miesiąca może mieć wpływ na to co otrzymamy? Tekst ten nie opiera się na danych badawczych, ale ponieważ spekulacja i wydedukowana hipoteza może być bardzo użyteczna, może wręcz posłużyć przeprowadzeniu takich badań w przyszłości. Jaka to hipoteza? Jeśli nie jesteś asertywny, nie jesteś ekspertem finansowym, lepiej idź po pożyczkę lub kredyt na początku miesiąca.
Dlaczego? Dlatego, że w takiej sytuacji zdany jesteś w dużej mierze na propozycje i sposób ich przedstawienia przez konsultanta obsługującego klienta. Konsultanci bankowi bardzo często wynagradzani są ww systemie premii, których wysokość zależy od wykonanego planu sprzedażowego. Wobec tego presja na pracownika jest większa przed zamknięciem okresu rozliczeniowego, szczególnie jeśli plan jest bardzo napięty, a jego wykonanie jest dla pracownika problematyczne, co ma miejsce w wielu bankach i SKOKach. Pracownik taki często staje wobec konfliktu interesów banku oraz kredytobiorcy, bo najbardziej opłacalne z punktu widzenia systemu premiowego produkty, kredyty lub pożyczki nie muszą być najbardziej opłacalne z punktu widzenia kredytobiorcy. Co ciekawe, niektóre banki o tym swoich klientów informują, a nawet oczekują podpisania klauzuli, w której klient poświadcza, że świadom jest tej stronniczości konsultantów oferujących kredyty. Tak jest np.: w przypadku BZ WBK.
Jak wspimniano wyżej, jeśli nie jesteśmy biegli we wszystkich rachunkach, wymogach, kosztach, to powiedzmy sobie szczerze – bardzo łatwo jest nam przedstawiać dane kredyty od strony ich zalet, umniejszając ich wady. Po prostu jesteśmy bardziej podatni na manipulację.
Mając to na względzie, jeśli chcemy zdać się na opinię konsultanta w placówce danego banku (zamiast np.: skorzystać z porównywarki kredytów online lub zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego) warto abyśmy zdawali sobie sprawę, że wraz z upływaniem kolejnych dni miesiąca, presja dobrego wyniku sprzedażowego na konsultanta, a w praktyce po prostu sprzedawcę kredytów – zwiększa się. Obserwując postawę konsultanta oraz analizując warunki umowy kredytowej miejmy to na uwadze.

0 Comments

No Comment.