Kredyt bez bik

bez bik kredyty

Temat kredytów trudnych był do tej pory traktowany w naszym kraju nieco po macoszemu. Większość banków nie jest zbytnio zainteresowanych udzielaniem rozdrobnionych kredytów opiewających na małe kwoty, gdyż koszt ich obsługi jest wysoki, podobnie jak ryzyko kredytowe (szczególnie jeśli chodzi o kredyty z łagodniejszym potraktowaniem niekorzystnych zapisów w bik), natomiast zysk dość niski. Dlatego duże banki skupiają się głównie na obsłudze dużych kredytów, najchętniej długoletnich kredytów hipotecznych. Im wyższa wartość kredytu, tym bank jest bardziej skłonny podchodzić indywidualnie do klienta. W przeciwnym kierunku działa maksymalna standaryzacja obsługi klienta. Z praktyki wynika, że najchętniej, tych trudnych zadań podejmują się mniejsze SKOKi, a raczej poszczególne oddziały zajmujące się konkretnymi rejonami.

Uzyskanie kredytu bez bik jest łatwiejsze gdy bank lub skok zna swój rejon i klientów na nim się znajdujących, którzy mieli do czynienia z nim już wcześniej. Rozpoznając potrzeby w danym rejonie, mniejsza instytucja pożyczająca pieniądze jest w stanie w lepszym stopniu dopasować się do panujących warunków oraz skuteczniej reagować na mikroekonomiczne zmiany, proponując adekwatne rozwiązania finansowe. Duże banki skupiające się na ogólnopolskim (a często przecież i międzynarodowym) rynku finansowym przygotowują całościową ofertę, opartą na badaniach statystycznych na podstawie danych zgromadzonych na znacznie większym obszarze, kierując się całkiem odmiennymi priorytetami. Trudno jest oczekiwać od nich rozpatrywania każdego wniosku z osobna, gdy mnogość indywidualnych sytuacji i zdarzeń zwielokrotniających ryzyko kredytowe jest praktycznie nie do ogarnięcia.

Z drugiej jednak strony eksploracja rynku na polu wartościowych i wysoko dochodowych kredytów hipotecznych jest ograniczona. Oczywiście – ludzie zawsze będą potrzebowali mieszkań, domów, a więc i atrakcyjne kredyty są kluczową pozycją w ofercie każdego banku. Dlatego, prędzej czy później, także i duże banki chcące poszerzać penetrację rynku pożyczkowo-kredytowego zajmą się kredytami mniej dochodowymi, ale pozwalającymi zjednać sobie przychylność klientów potrzebujących tego rodzaju usługi bankowej. Jest to nieco rewolucyjna teza, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że tzw. kredyty subprime okryły się w ostatnim czasie wielką niesławą, a przez osoby znające realia finansowe raczej powierzchownie, traktowane wręcz jako przyczyna wielkiego kryzysu gospodarczego. Nie jest to oczywiście prawda, lecz nieufność oraz (zrozumiała) skłonność do unikania zbędnego ryzyka w trudnych czasach potrwa jeszcze przez jakiś czas, co nie jest dobrą wiadomością dla osób potrzebujących pożyczki bez bik teraz, na dzisiaj.

Pozyskiwanie kredytu bez bik należy rozpocząć od możliwie konsekwentnego wyczyszczenia historii w bik i zamknięcia zalegających zobowiązań. Tego rodzaju postępowanie może radykalnie zmienić kredytową wiarygodność trudnego zadłużenia klienta i być wstępem do zaprojektowania ścieżki oddłużeniowej. Uporanie się czarną historią sprawia, że czas zaczyna pracować na naszą korzyść, a nie przeciwnie. Każdy bank lub skok przyzna, że łatwiej uzyskać kredyt bez bik.

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.