Kredyt bez kłopotów z BIK

bik porady

Nasze rozważania na temat kredytów zwykle kierujemy w stronę ich opłacalności, kosztu, dostępności, okresu kredytowania itp. To aspekty o priorytetowym znaczeniu, które pozwalają nam oszacować kredyt jako instrument do realizacji bieżących celów. Często po przejściu przez sito weryfikacji zdolności kredytowej, sprawdzenia biku i innych elementów, gdy wchodzimy już w rutynę comiesięcznego spłacania kredytu, możemy zapomnieć o tym jakie ewentualne konsekwencje mogą na nas czyhać przy korzystaniu np.: z równoległych usług w banku w którym wzięliśmy kredyt lub w innych bankach, co może wpłynąć np.: na nasz status w BIK i być przyczynkiem do kłopotów z bik i kredytem, który spłacamy.

Do BIKu trafiają wszelkie nasze zobowiązania powstałe w stosunku do banków i SKOKów. Nie tylko gdy spóźniamy się ze spłatami ale także przy terminowym spłacaniu zobowiązań. Jednak najbardziej przejmującymi osobiście oraz niosącymi negatywne konsekwencje w życiu finansowym, są kłopoty z bik, które wynikają z zaniedbań. Zaniedbań, które często nie są niczym zamierzone przez kredytobiorcę. O czym więc warto pamiętać, aby nie nie narobić sobie kłopotów kredytowych z bik? Uporządkujmy sobie temat w postaci punktów:

 

  • Do BIK wpływają informacje na temat takich zobowiązań jak: kredyt, pożyczka, spłacane raty, karta kredytowa, debet w koncie. Warto podkreślić dwa ostanie jako szczególnie patogenne, gdyż korzystamy z nich często i cyklicznie.
  • Korzystanie z polecenia zapłaty, czy wszelkich innych form zautomatyzowanych czynności bankowych (takich, które możemy skonfigurować w systemie i wykonywane są one w określonych odstępach czasu, bez naszego udziału) jest bardzo wygodne i jednocześnie może powodować pojawianie się opóźnień, np.: wynikających z kalendarza dni pracy banku, których składający to polecenie nie przewidział. Pomimo wygody wszelkiego rodzaju automatycznych czynności, warto okresowo weryfikować, czy na tym polu nie pojawiają się problemy.
  • Weryfikujmy procedurę zamknięcia wszelkich kredytów i pożyczek, a w przypadku banków, które np.: udzieliły nam jednorazowo pożyczki na zakup ratalny, szczególnie gdy nie są to bardzo renomowane marki, możemy poprosić zaświadczenie o uregulowaniu wszelkich zobowiązań z tytułu zamykanego produktu finansowego danego banku. Zdarzały się sytuacje gdy kredytobiorcy trafiali do BIK z negatywnymi wpisami, z powodu niedopłaconych „groszowych” końcówek.
  • Nieużywane karty kredytowe i rachunki bankowe mogą generować koszty. Może to wynikać z wygaśnięcia okresów promocji, w których często te produktu oferowane są jako darmowe, lub z wprowadzonych przez bank zmian w tabeli opłat i prowizji. Kilkuzłotowe i nieregulowane zobowiązania mogą stać się kłopotem przy próbie uzyskania szybkiej pożyczki gdy zostaną przez system bankowy zgłoszone do BIK. Jeśli konta nie używamy, najbezpieczniej jest je po prostu zamknąć.
  • Jeśli poręczamy kredyt lub pożyczkę (jesteśmy tzw. żyrantem), informacje o tym zostają umieszczone w BIK i wpływają na naszą własną zdolność kredytową. Jeśli kredytobiorca będzie miał kłopoty ze spłacaniem takiego kredytu bez kłopotów z BIK się nie obejdzie także po naszej stronie.
  • Nie pożyczać za dużo. Zakupy ratalne to też formy kredytów lub pożyczek, które tak jak inne zobowiązania, znajdują w BIK swoje odzwierciedlenie.

1 thought on “Kredyt bez kłopotów z BIK

  1. bik powinien mieć ustaloną górną granicę kwotową dla wszystkich klientów jednakową ażeby blokować dla każdego uzyskanie kredytu, śmieszne grosze czy złotówki ważą sprawę kredytu

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.