Kredyt Konsolidacyjny

informacje kredyt konsolidacyjny ogólna porady

Kredyt konsolidacyjny jest produktem finansowym oferującym specjalizowane korzyści aktualnym klientom banków. Z racji swojego charakteru, przeznaczony jest on dla osób posiadających już inne zobowiązania, dla przykłądu: pożyczki gotówkowe, zadłużenie na kartach kredytowych, spłacane raty na sprzęt gospodarstwa domowego, a także większe kredyty wykorzystujące zabezpieczenie hipoteczne.

Kredyt konsolidacyjny jest nazwą funkcjonującą na rynku, aczkolwiek warto zaznaczyć, że jest to tytuł oferty handlowej. Kredytów konsolidacyjnych nie ujmują żadne specyficzne przepisy Prawa Bankowego, a więc z legalistycznego punktu widzenia funkcjonuje on na zasadach typowych dla umów o kredytach konsumpcyjnych zawieranych pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą.

Istnienie kredytów konsolidacyjnych w ofertach bankowych uzasadnione jest więc ich użytecznością. Dla klientów jak i „kredytodawców”. Potencjalny klient na kredyt konsolidacyjny otrzymuje ofertę, która umożliwia uporządkowanie wydatków dzięki zamienieniu kilku zobowiązań finansowych na jedno. Przy okazji tej reorganizacji można przedefiniować parametry spłat, czyli np.: wydłużyć lub skrócić okres kredytowania, a w połączeniu z wysokością marży i oprocentowania można zbalansować koszt nowej, comiesięcznej raty. Wraz z tendencjami spadkowymi oprocentowania kredytów dostępnych na rynku, nowy kredyt może być bardziej opłacalny. Z punktu widzenia banku, kredyty konsolidacyjne to możliwość pozyskania nowych klientów, na dłuższe okresy i z większym „bagażem”, którego obsługa jest dla niego łatwiejsza i wygodniejsza, a więc wiąże się z mniejszym kosztem obsługi takiego zadłużenia.

Należy zarazem pamiętać, że kredyty konsolidacyjne to nie są kredyty oddłużeniowe. Choć poszukiwane często przez osoby na skraju bankructwa, gotowych chwytać się każdej możliwości, oferty banków skierowane są do osób prawidłowo obsługujących swoje zadłużenie. To znaczy osób spłacających terminowo aktualne zobowiązania, których główną motywacją jest uporządkowanie harmonogramu spłat, zredukowanie ich ilości oraz obniżenie sumarycznego kosztu kredytu lub okresu kredytowania. Oferta bankowa dotycząca kredytów konsolidacyjnych jest bardzo zróżnicowania.

Wybrane banki specjalizują się w tej formie pożyczania pieniędzy, konstruując przyzwoitą ofertę kredytów konsolidacyjnych (między innymi ING, Millennium, BGŻ, Getin Bank, PKO BP) oraz wsparcie przy wypełnianiu formalności. Jednakże w ofertach niektórych kredyty konsolidacyjne jako takie nie istnieją (w takim wypadku można skorzystać z kredytów lub pożyczek z przeznaczeniem na dowolny cel ale wymagać to będzie załatwienia przez klienta spraw papierkowych samodzielnie) lub obłożone są mocno nieatrakcyjnymi warunkami np.: zawyżonym oprocentowaniem itp, a produkty umieszczone w ofercie mają charakter czysto marketingowy.

3 thoughts on “Kredyt Konsolidacyjny

  1. Konsolidacja jest oplacalna pod warunkiem że konsolidujemy naprawde drogie kredyty a opłaty dla nowego kredytu są „umiarkowane”.

  2. Konsolidacja jest oplacalna pod warunkiem że konsolidujemy naprawde drogie kredyty a opłaty dla nowego kredytu są „umiarkowane”.
    +1

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.