Kto poręcza kredyt

bik

Jedną z form zabezpieczenia kredytu może być np. hipoteka bądź zastaw. Ale nie tylko przedmioty wartościowe mogą stanowić zabezpieczenie kredytu dla banku. Takiego zabezpieczenia może udzielić poręczyciel (inaczej też żyrant), który użycza niejako swojej zdolności kredytowej i deklaruje, że w przypadku zaprzestania spłaty kredytu, bądź pożyczki przez dłużnika on przejmie spłacanie na siebie.

Z tego powodu dla kredytobiorców indywidualnych tego rodzaju poręczenia najczęściej udziela rodzina lub bliscy znajomi. Dla poręczyciela to kluczowe, aby wiedzieć, czy osoba której kredyt jest poręczany jest wiarygodna, a jeśli zaprzestanie spłacania kredytu to stanie się to z istotnych dla niej powodów.

Przygotowany przez Biuro Informacji Kredytowej raport na ten temat wskazuje, że liczba poręczających wzrasta wraz z wiekiem, co wydaje się przewidywalne i całkiem zrozumiałe. Na wykresie poniżej odczytamy także jakie kredyty są poręczane:

Dane nie odbiegają od siebie znacząco, jeśli przeprowadzimy podział według płci poręczycieli

Wydaje się także że osoby chętniej korzystające z usług bankowych i łatwiej zaciągające kredyty są również bardziej skłonne udzielić poręczenia kredytu innej osobie:

Poręczenie kredytu jest jedną z normalnych czynności finansowych. Należy jednak pamiętać, że to poręczyciel bierze na siebie konsekwencje ewentualnego roszczenia z banku, w sytuacji gdy kredytobiorca stanie się dla niego nieosiągalny.

Poręczenie kredytu wpływa na zdolność kredytową poręczyciela. Dołączenie poręczyciela kredytu może także poprawić zdolność kredytową kredytobiorcy.

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.