Parabanki i BIK

ogólna poradnik dłużnika

Jak wiemy, niektóre z firm nie będących bankami, a udzielających pożyczek na polskim rynku zaczyna współpracę z BIK. Wiemy też, że korzystanie z pożyczek bankowych tworzy historię kredytową i wpływa na wiarygodność kredytową co przekłada się na to czy dana firma pobierająca informacje z BIK udzieli nam pożyczki czy nie i jakiego kosztu (odsetek) będzie od nas oczekiwać. Firmy udzielające pożyczki bez bik słyną z obarczania ich wysokim oprocentowaniem, te które do BIK zaglądają mają w przyszłości zaoferować swoim klientom lepsze warunki. Ale czy branie pożyczek w firmach pozabankowych wpływa na BIK?
Na chwilę obecną, większość tzw. parabanków nie współpracuję z BIK, a więc pożyczanie pieniędzy za ich pośrednictwem nie wpływa na historię kredytową danej osoby. W przypadku szybkich pożyczek bez bik pozytywne informacje o przebiegu ich spłaty nie trafiają do BIK, ani do żadnej innej bazy, poza wewnętrznymi bazami poszczególnych firm. W przypadku problematycznego spłacania pożyczki bez biku, opóźnień lub dłuższej zwłoki, parabanki posługują się różnymi metodami motywowania swoich klientów, mogą być to zgłoszenia do KRD lub BIG ale są to wyłącznie rejestry gromadzące informacje o zadłużeniu. Na podstawie informacji nie jest konstruowana pozytywna historia kredytowa.

Uwagi co do powyższego są dwie

1) pioniersko na rynku polskim, współpracę z BIK podjęła firma WONGA, która wymienia informacje z BIKiem na tych samych zasadach co banki i SKOKi. Jest to wyjątek na chwilę obecną ale niewykluczone, że w nieodległej przyszłości kolejne parabanki dołączą do BIK i zarówno informacje o zaciąganych i pozytywnie spłacanych pożyczkach będą wpływać a historię kredytową klienta oraz jest wiarygodność

2) w obszarze parabankowym podejmowane są próby utworzenia instytucji analogicznej do BIK, o zakresie działania ograniczonym właśnie do firm pożyczających pieniądze nie będących bankami. Niewykluczone więc, że pozabankowe pożyczki bez bik się nadal obedą, chociaż powstanie równoległy system oceny ‚pożyczkobiorcy pozabankowego’, a funkcja BIK zostanie niejako zdublowana. Wówczas będziemy mieli doczynienia z dwoma światami i dwoma różnymi historiami pożyczkowymi oraz wiarygodnością pożyczkową. Czy do tego dojdzie to pokaże czas ale pojawianie się takiej potrzeby w obszarze finansów parabankowych świadczy o istotnym jego udziale w globalnym bilansie finansów polaków.

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.