Po co kredyt konsolidacyjny?

kredyt konsolidacyjny ogólna

Coraz częściej widzimy w mediach oraz w bankowych witrynach reklamy kredytów konsolidacyjnych. Zawsze akcentują one możliwość „pozbycia się” posiadanych kredytów i zamienienia ich na jeden, który spłacamy raz w miesiącu za pomocą jednej, prostej raty. Ale w reklamie można wszystko przedstawić w dowolnej palecie kolorów, by wyglądało tak jak to reklamujący lub sprzedający kredyt sobie życzy.
Kredyt konsolidacyjny, wbrew marketingowym deklaracjom, nie zlikwiduje naszego zadłużenia natychmiast. Przeciwnie, początkowo wręcz je zwiększy, gdyż zawsze ponosimy koszty wzięcia nowego kredytu, a czasami także i koszty wcześniejszego zamknięcia posiadanych już zobowiązań. Jeśli ponadto zależy nam na płaceniu niższej raty kredyt konsolidacyjny będzie rozłożony na dłuższy okres, a to zawsze wiąże się z większym kosztem spłacanych od niego odsetek.
Ale korzyści zawsze wiążą się z kosztami. Największa korzyść jaką przynosi kredyt konsolidacyjny, to możliwość przekalkulowania swoich możliwości finansowych i dopasowanie wysokości nowej raty do ich aktualnego stanu. Dla wielu osób jest to zaleta kluczowa. Większość banków także umożliwia wykorzystanie części udzielonego w ramach kredytu konsolidacyjnego kapitału przeznaczenie go na dowolny cel, niezwiązany ze spłacaniem pożyczek. W ten sposób rozwiązujemy aktualną potrzebę na ewentualną nową pożyczkę lub kredyt. Trzeba jednak tu uwzględniać, że ponowne jego refinansowanie, czyli dalsze rolowanie kredytu, nie będzie opłacalne (szczególnie przy tak niskich stopach procentowych jakie mamy obecnie) dlatego przy szacowaniu wysokości nowej raty oraz okresu kredytowania kalkulujemy tak, aby zaciąganie kolejnych pożyczek nie było już nam potrzebne.
Kredyt konsolidacyjny jest nam potrzebny po to, aby co miesiąc wychodzić z naszymi finansami na plus. Odejść od niebezpiecznej bariery balansowania na debecie, wspomagania się kartami kredytowymi, a tymbardziej odsunąć konieczność korzystania z chwilówek. Korzyści z łatwej spłaty jednej raty w miesiącu są niezaprzeczalne, nasz czas i uwaga nie powinna się skupiać tylko na obsługiwaniu naszych długów. Cenny czas poświęcić możemy na efektywne wykorzystanie posiadanych środków finansowych i planowanie bezpiecznej przyszłości.

0 Comments

No Comment.