Pożyczka oddłużeniowa

pożyczka oddłużeniowa

Pożyczka oddłużeniowa jest obiektem zainteresowania wielu osób oraz tematem niejednego artykułu prasowego. W praktyce jednak niewielu jest chętnych do udzielania pożyczek oddłużeniowych w obszarze bankowym, komercyjnym, jak i tzw. pożyczek prywatnych. Dlaczego? Dlatego, że oddłużanie jest zwykle żmudnym i powolnym procesem, z którego zyski mogą wprawdzie być dla pożyczkodawcy całkiem interesujące lecz obarczone są dużym ryzykiem i okresem zwrotu z inwestycji. Dlatego banki i pożyczkodawcy prywatni dużo chętniej wchodzą w obszary typowych pożyczek i kredytów z których zysk jest pewniejszy, a koszt obsługi i zabezpieczeń wymagający mniej nakładów. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że poszukiwanie pożyczki na spłatę innej pożyczki jest sytuacją patologizującą i konieczne jest staranne jej przeanalizowanie we odpowiednim momencie (czyli póki nie jest jeszcze za późno) i podjęcie takich decyzji, które zapobiega dalszemu zadłużaniu.
Gdzie szukać pożyczki oddłużeniowej?
Pożyczek oddłużeniowych poszukują w rzeczy samej osoby aktualnie już zadłużone, którym spłacanie posiadanych długów nie wychodzi najlepiej, a bank (lub banki), zaczynają się dopominać o swoje i wysyłać napomnienia w tej sprawie. Metoda wędrowania od banku do banku jest zwykle mało skuteczna, gdyż informacje między bankami przepływają dziś bardzo szybko, także o składanych oficjalnie zapytaniach o kredyty i pożyczki. Banki bez bik które udzielą pożyczki praktycznie już dzisiaj nie występują u nas, więc osoba mocno zadłużona, z przekroczonymi znacznie właściwymi terminami spłat rat kredytowych, czy pożyczek musi się liczyć z tym, że będzie to czas stracony. W grę wchodzą kredyty i pożyczki konsolidacyjne lub refinansowe oraz rozkładanie spłat na dłuższe okresy. W praktyce takie oddłużanie odbywa się często przez jeszcze większe zadłużanie ale pozwala na utrzymanie regularności spłat – pod warunkiem, że nie została ona już wcześniej utracona.
Pewnego rodzaju źródłem pożyczek bez bik mogą więc być pożyczki prywatne lub społecznościowe. Internet na tym polu pozwala na zapoznanie się z dość szeroką gamą inwestorów, lecz nie wszystko w złoto co się świeci – także, a w zasadzie szczególnie, w Internecie. Bo choć ogłoszeń o chętnych i uczciwych firmach oferujących pożyczki bez bik nie brakuje, to gdy wchodzimy w szczegóły i bliższy kontakt, orientujemy się, że wybraliśmy się na spacer po istnym polu minowym. W Internecie regularnie pojawiają się ogłoszenia oferujące łatwe i szybkie pożyczki bez formalności dla osób zadłużonych w wielu podobnych wariantach, których większość łączy jedna, charakterystyczna cecha: opłata wstępna za rozpatrzenie wniosku, czy też przygotowanie dokumentów. Dokonywanie opłat, nawet niewielkich, przed otrzymaniem pożyczki jest w tym wypadku proszeniem się o zostanie naciągniętym. Uważajmy więc na firmy, których ogłoszenia wyglądają bardzo profesjonalnie lub kreują w treści przyjazną i ufną relację z klientem pożyczkobiorcą, bo wiele nie robi nic więcej niż komponowanie i zamieszczanie w Internecie tego typu ofert oraz inkasowanie bezzwrotnych opłat. Ale to temat na osobny artykuł.
Kto ma szansę na pożyczkę oddłużeniową?
Pożyczkę oddłużeniową może otrzymać każdy, kto jest w stanie zagwarantować jej spłatę w wyznaczonym terminie. Niestety, osoby które najintensywniej zainteresowane są oddłużeniami to jednocześnie zwykle osoby, których zdolność do spłacania posiadanych pożyczek została już nadwyrężona. W takim wypadku naprawdę trudno otrzymać pożyczkę bez zabezpieczenia hipotecznego lub ustalonego na innym posiadanym majątku. Zabezpieczenie w majątku trwałym niesie ze sobą spore niebezpieczeństwo jego utraty. Taka decyzja wymaga więc przemyślenia i odwagi, która nie zawiera w sobie cienia doraźnej lekkomyślności.

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.