Pożyczka pomimo bik

bez bik bik pożyczki

Wraz z biegiem lat coraz sprawniej organizuje się obieg informacji między bankami za pomocą Biura Informacji Kredytowej. Kolejne banki i skoki dołączają do dobrze poinformowanego grona. Ma to pozytywny skutek – pożyczki mogą być tańsze i udzielane szybciej, bez zbędnych formalności i dogłębnych weryfikacji.

Jednakże powierzchowność badania sytuacji finansowej klienta oraz jego zdolności kredytowej nie zawsze jest dla niego korzystne. W dzisiejszych czasach nasze zobowiązania finansowe, nawet jeśli nie są zbyt wielkie, to często bywają bardzo rozproszone. Opłacamy rachunki, raty za produkty, kredyty, czy pożyczki. Nie trudno o przeoczenie lub krótkotrwałe, wynikające z tego przeoczenia opóźnienie w spłacie. Możemy dzięki temu stać się posiadaczami negatywnego zapisu na koncie w Bik.

Może się to zmienić. W ostatnim czasie pojawiły się pomysły – na razie na szczęście czysto teoretyczne, o znacznym pogłębieniu badania wydatków potencjalnego kredytobiorcy, które wykraczają poza zwykłe badanie zdolności kredytowej. Możliwość sprawdzania nie tylko samego faktu istnienia zobowiązań ale także charakteru tych zobowiązań (inaczej pisząc – na co wydawane pieniądze zostają przeznaczone) wzbudzają duże kontrowersje. Choć w założeniu mają one poprawiać bezpieczeństwo całego systemu bankowego, to istnieje niebezpieczeństwo, że także inne instytucje skorzystają na tym (np.: urzędy skarbowe), bez naszej wiedzy i woli. Staranie się o pożyczki bez bik zyskałoby wówczas dodatkowy, mocny argument, dlatego wątpliwe jest aby sektor bankowy wykonał tego rodzaju strzał w stopę. Przynajmniej do momentu, gdy aktualnie działający mechanizm napędzany bikiem, ciągle posiada dziury pozwalające na uzyskiwanie kredytów przez osoby, które de facto na nie nie stać, odrzucając jednocześnie tych, którzy kredyt mogliby uzyskać bez większych trudności, gdyby stosowano standardową metodę badania zdolności kredytowej (na podstawie danych uzyskiwanych od pożyczkobiorcy).


Okazuje się więc, że hasło reklamowe „minimum formalności” ma często drugie oblicze, z goła odmienne. Dlatego tak ważna jest kontrola informacji jakie w bik są gromadzone i przetwarzane. Ułatwia to sam BiK, który udostępnia darmowy raport na nasz temat. Ponieważ raz do roku nic nas to nie kosztuje, warto monitorować naszą sytuację. Nie będziemy odchodzili zdziwieni z decyzją odmowną, a jeśli tak się zdarzy, pozwoli nam to wyrobić sobie zdanie na temat procedur przydzielania pożyczek w danej placówce banku. Sytuacja nie zawsze jest przegrana po mimo bik.

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.