Pożyczki w firmach pożyczkowych do 20% odsetek

ustawa

Tak zakłada nowy projekt przedłożony przez Ministerstwo Sprawiedliwości i zmierzający do ograniczenia patologii na rynku pożyczek pozabankowych. W projekcie z 7 grudnia 2016 roku możemy przeczytać, że maksymalne koszty pozaodsetkowe zostały obniżone do 20% rocznie. Obliczane są one według następującej formuły:

Projekt zmian z dnia 7. 12. 2016, dotyczący działalności branży bankowej i pozabankowej

Cały dokument w pliku pdf dostępny  jest tutaj.

Czy zmiany te są korzystne dla klientów firm pożyczkowych? Z jednej strony obniżenie kosztów maksymalnych związanych ogranicza pole do nadużyć, ukrywanie kosztów w dodatkowych opłatach, obsłudze pożyczek, ubezpieczeniach co było bardzo niekorzystną praktyką i często prowadziło do bolesnych w skutkach nieporozumień.

Wynika to jednak z ograniczonych ustawowo kosztów odsetkowych w 2006 roku, która w teorii również zakładała ograniczenie nadmiernych kosztów pożyczek (do czterokrotności stopy lombardowej), a w praktyce okazała się niewystarczająca pozostawiając wiele bocznych furtek do upychania kosztów, które w założeniu łatać mają aktualnie proponowane poprawki.

Przedsiębiorcy pożyczkowi sugerują, że dla wielu z nich zakwestionuje to opłacalność prowadzenia działalności. Czy jednak z rynku znikną całkowicie tego typu finansowe usługi, czy może przeniosą się one do szarej strefy, tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że potrzeby pozyskiwania szybkich pieniędzy nawet za cenę monstrualnych opłat nie znikną z dnia na dzień. Banki nie chcą się zajmować tą grupą pożyczkobiorców, którzy trafiają do tzw. parabanków, bo jest to również dla nich po prostu nieopłacalne.

Podejmowanie tego typu decyzji przez rządzących jest jak dokonywanie operacji na żywym organizmie i trudno jest tutaj w 100% przewidzieć na ile realne skutki pokryją się założeniami ustawodawcy. Mamy nadzieję jednak, że ostatecznie wyjdą one na korzyść pożyczkobiorców, którzy będą mieli dostęp do szybkiej gotówki na jasnych zasadach i bez ponoszenia przesadnie wysokich kosztów.

47
0 Comments

No Comment.