Raty kredytu

raty

Kredyty spłacamy zazwyczaj w równych odstępach czasu czyli w ratach. Niektóre banki dopuszczają udogodnienia w postaci odroczenia spłaty, okresów karencji lub „wakacji kredytowych” kiedy to kredytobiorca może się czasowo uwolnić od comiesięcznego rygoru spłacania rat (zwykle wymagana jest spłata jedynie odsetek kredytu, co i tak odciąża nieco domowy budżet).

Wszystko to wpływa na sposób i komfort spłacania kredytu. Najbardziej odczuwalnym dla spłacającego jest jednak model spłaty ratalnej, czyli raty równe (annuitetowe) lub malejące. Wybór, który podejmujemy przy formułowaniu umowy kredytowej ma bezpośredni wpływ nie tylko na wysokość rat ale i na ostateczny koszt kredytu.

Raty równe, nazywane także ratami annuitetowymi – spłacane są comiesięcznie w kwotach o stałej wysokości przez cały okres kredytowania. Zaletą tego rozwiązania jest największa prostota dla klienta. Innym schematem spłat są raty malejące, których wysokość sukcesywnie obniża się wraz z kolejnymi spłatami. Jeśli porównać oba modele spłaty – raty malejące są wyższe w początkowym okresie od rat spłacanych w kwotach równych, dlatego osoby chcące skorzystać z rat annuitetowych muszą być przygotowane na większe obciążenie finansowe w początkowej fazie (muszą wykazywać także większą zdolność kredytową). Pomimo tego kredyt w formule rat malejących jest tańszy dla naszego portfela – chyba, że uwzględnimy spadek wartości pieniądza w czasie, czyli wysoką inflację, która może sprawić, że chociaż rachunkowo raty malejące kalkulują się taniej niż raty równe, to w rzeczywistości różnica między nimi nie będzie taka wielka.

0 Comments

No Comment.