Usługa czyszczenia BIK (1/2)

czyszczenie bik informacje kredyt z bik

Przeglądając ogłoszenia prasowe oraz serwisy internetowe traktujące o finansach coraz częściej spotykamy się z firmami oferującymi usługę tak zwanego czyszczenia bik dla osób, które się w nim z różnych powodów znalazły. U osób żywotnie zainteresowanych skorzystaniem z tego typu usługi od razu pojawia się wiele pytań: czy to działa, czy jest skuteczne, czy jest legalne i czy jest opłacalne. Tym bardziej, że większość tego rodzaju firm życzy sobie niemałych opłat już za samo rozpatrzenie złożonego przez klienta wniosku.

Zacznijmy więc od końca: model biznesowy polegający na pobieraniu opłat przed wykonaniem usługi, za samo rozpatrzenie wniosku, powinien wzbudzać naszą nieufność. Owszem, niektóre instytucje, w tym banki, stosują tego rodzaju opłaty. Opłata ta ma na celu zrekompensowanie czasu potrzebnego na zapoznanie się z wnioskiem i jego analizę oraz wyeliminowaniu nadmiaru jałowych zapytań i niepoważnych ofert itp. i jest to oczywiście zrozumiałe. Niemniej w przypadku firm, których renoma nie jest nam bliżej znana pojawia się pole do nadużycia dobrej wiary osób poszukujących wsparcia w przypadku trudności z wzięciem kredytu z powodu występujących w bik zapisów.

Nie znamy przypadku firmy oferującej czyszczenie bik, która działałaby na zasadach transparentności biznesowej i które publikowałyby wiarygodne dane na temat skuteczności prowadzonych przez siebie spraw (a nie wyssane z palca marketingowo przetworzone komunikaty). Ufność i dobra wiara osób poszukujących pomocy w uzyskaniu kredytu z bik wystawia je w tym wypadku jako smaczny kąsek dla pasożytów finansowych. Napiszmy więcej – jeśli firma (kancelaria prawna, doradztwo finansowe) oferująca usługi anty-windykacyjne oraz oczyszczanie historii finansowej w bankach i w bik jest naprawdę skuteczna w deklarowanej przez siebie działalności konsultacyjnej, nie ma żadnego uzasadnionego ekonomicznie powodu aby pobierać opłaty przedwstępne za samo rozpatrywanie złożonych przez dłużników wniosków!Kolejne pytanie: czy to jest legalne. Zasadniczo nie ma nic nielegalnego w działaniu firm doradztwa finansowego „pomagających” zadłużonym klientom banków w oczyszczaniu biku ale musimy sobie zdawać sprawę, że kompetencje żadnej firmy ani kancelarii prawnej nie są w tej materii większe niż samego zadłużonego.

Wszystko co odbywa się w trakcie usuwania zapisów w bik jest wykonywane na mocy pełnomocnictw i uprawnień samej osoby zainteresowanej. Nie ma żadnej innej drogi niż prowadząca przez klienta banku, następnie bank do Biku. Firmy poruszające się tą marszrutą nie naruszają przepisów. Ich rolą może być doradztwo finansowe i ewentualnie pomoc w przygotowaniu formalności, pism itp. Czyli coś znajduje się w zasięgu każdej firmy posiadającej na wyposażeniu drukarkę.

Przeczytaj drugą część artykułu

2 thoughts on “Usługa czyszczenia BIK (1/2)

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.