Usługa czyszczenia BIK (2/2)

czyszczenie bik informacje oddłużenia ogólna porady

Kolejnym istotnym dla nas zagadnieniem jest skuteczność firm deklarujących w reklamach czyszczenie bik. Wszystko zależy w tym wypadku co pod pojęciem skuteczności rozumiemy. Jeśli do tej pory negocjowaliśmy z bankami na własną rękę i wykorzystaliśmy drogę korespondencji oficjalnej, która nie doprowadziła do skutecznego usunięcia niekorzystnych zapisów w bik, nie możemy liczyć na to, że za sprawą jakiejkolwiek firmy otworzymy nowe możliwości w naszej sprawie. Jeśli natomiast nie do końca radzimy sobie w świecie przepisów, oficjalnych wniosków lub po prostu nie mamy na to czasu, to firma doradcza może zaoferować nam wsparcie w tej kwestii. Każda firma doradztwa finansowego, oczywiście za odpowiednią opłatą.

Czy usługi czyszczenia biku działają? W zasadzie już odpowiedzieliśmy na to pytanie pośrednio we wcześniejszym artykule – działają, ale nie zawsze tak jak osoby poszukujące tego rodzaju usług by oczekiwały lub sobie życzyły. Usunięcie błędnych lub przedawnionych zapisów z bik leży jedynie w gestii banku, który je tam umieścił. Bank ten z kolei może prowadzić negocjacje w tej sprawie bezpośrednio z klientem, którego dotyczą i na jego wniosek może przeprowadzić weryfikację poprawności tychże wpisów. Przepisy prawa bankowego i ustawa regulująca działalność Biura Informacji Kredytowej nie pozostawiają w tej kwestii żadnej dodatkowej furtki, czy wejścia od tyłu. I to potwierdza praktyka.

Nie możemy tutaj operować konkretnymi nazwiskami oraz nazwami firm ze względów oczywistych ale relacje, z którymi zgłaszają się do nas rozczarowani klienci potwierdzają niestety, że zwykle dochodzi do nadużycia zaufania. Znany schemat działania jednej z firm wygląda tak: człowiek poszukuje profesjonalnej pomocy w trudnej sytuacji finansowej i zgłasza się do firmy. Firma przyjmuje wniosek wraz z pierwszą opłatą, która wynosi zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych(!). Osoby, którym naprawdę zależy na rozwiązaniu swoich kłopotów z długami i Bikiem są w stanie zadłużyć się u znajomych i rodziny, aby pokryć te wymagania. Firma po przyjęciu wniosku „proceduje” bez nadmiernej rychliwości ale informując, że oczywiście wszystko jest na dobrej drodze. Po około miesiącu pojawiają się ewentualnie kolejne propozycje działań np.: wniosek do sądu lub firm windykacyjnych wraz z ceną za tą usługę wyświadczoną przez firmę. W międzyczasie nie dzieje się nic lub idą proste pisma, które dla banków nie są niczym więcej niż pożywną karmą dla niszczarek. Takie sprawy mogą ciągnąć się miesiącami, a klient nie ma żadnej możliwości zweryfikowania czy taka firma w ogóle podjęła jakiekolwiek działanie w swojej sprawie. Rozwijanie komentarza, że należy do takich firm podchodzić ze zdroworozsądkową nieufnością nawet jeśli finansowy sznur zacisnął się już bardzo mocno, jest chyba zbędne.

Nie chcemy tutaj zupełnie zniechęcać do korzystania z usług kancelarii prawnych i firm doradczych. Zwracamy uwagę na potencjalny rozdźwięk z komunikatami reklamowymi zapewniającymi o stuprocentowej skuteczności oferowanych usług z ich faktycznym ugruntowaniem w możliwościach prawnych. Tę przestrzeń, próbują wypełniać firmy, które w ostatecznych dokumentach, mniejszym druczkiem zwykle przypominają, że „nie gwarantują pozytywnego rozpatrzenia” przygotowywanych przez siebie wniosków. Żadna z tych firm nie zwróci nam pieniędzy w przypadku negatywnego rozpatrywania kolejnych wniosków, jeśli nie wymogliśmy tego w zawartej z taką firmą umowie. I o tym musimy pamiętać. W sukurs może przyjść nam tu mądrość kocia.

5 thoughts on “Usługa czyszczenia BIK (2/2)

 1. Zgadzam się, ludzie w kiepskiej sytuacji finansowej ustawiają się niestety jak petenci bez prawa głosu w urzędach za głębokiego prlu i podpisują wszystko co się im podsunie. Potem wynikają z tego prywatne, wielkie dramaty, gazety się cieszą bo mają o czym pisać, a człowiek musi płacić i ciągać się po sądach. Ludzie – zrozumcie, że nie wszystko musicie podpisywać, a negocjowanie warunków umowy nie jest obrazą majestatu. Jeszcze zrozumiem gdy chodzi o duży bank, który ma swoje formularze i załatwia klientów hurtem ale z małymi firmami pożyczającymi to inna sprawa jest.

 2. Redukcja długów, czyszczenie BIK

  Chcesz:
  podnieść swoją zdolność kredytową
  zmniejszyć raty kredytów
  zawiesić spłatę rat
  umorzyć odsetki karne

  …a także
  jak pozbyć się komornika
  jak wyczyścić rejestry BIK, BR

  WIĘCEJ INFORMACJI : home

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.