Uwaga na pożyczki bez bik w Internecie

UOKIK

UOKIK ostrzega przed serwisami zwodzącymi internautów ofertami pożyczek, które według informacji urzędu służą innym celom w tym wyłudzaniu danych osobowych oraz opłat pobieranych z góry za pośrednictwo w uzyskaniu pożyczki, która nie jest podejmowana. Jest to nieczysty proceder, który jest znany od lat i powraca od czasu do czasu. Przed oszustwami opierającymi się na opłatach przygotowawczych informowaliśmy już kilkukrotnie. Ustalenia UOKIK zawierają się w poniższym fragmencie oficjalnego komunikatu:

Z ustaleń dokonanych przez Prezesa Urzędu wynika, że działalność przedsiębiorcy związana z ww. serwisami internetowymi opiera się na pozyskiwaniu danych osobowych potencjalnych pożyczkobiorców oraz pobieraniu bezzwrotnych opłat związanych z procedurą wnioskowania o pożyczkę.

 

UOKIK przedstawia też listę, jak zauważa niepełną, stron internetowych na których nieuczciwy przedsiębiorca stosuje opisane praktyki. Są to witryny o adresach:

3000-od-reki(pl), alfapro(pl), alisto-pozyczki(pl), as-chwilowka(pl), besavia(pl), bezbiku(pro), cedino(pl), eskolon(pl), euresco(pl), eurcontex(eu), fevitum(pl), fresh-finance(pl), gotowkanadowod(pl), gotowkanadzis(pl), green-kredyt(pl), grumman(pl), kirchbaum(pl), korphan(pl), kredyt-na-pesel(pl), lopon(pl), onerque-kredyt(pl), oplacalna-gotowka(pl), pomocnapozyczka(pro), pozyczka-tanio-szybko(pl), pozyczka(click), pozyczkahit(pl), pozyczkanatelefon24(pl), punkt-pozyczka(pl), rozsadnapozyczka(pl), rzetelna-pozyczka(pl), stopkomornikowi(pl), super-tania-chwilowka(pl), superportfel(eu), szczesliwagotowka(pl), szybka-wyplata(pl), szybkapozyczkabezbik(eu), tysiaczek(pl), vipon(pl), viskon(pl), w15min(com), wraplo(pl), wybierzpieniadze(pl), zebrapozyczki(pl), 12kredyt(pl), w1godz(pl), bank-not(pl), credit-in(pl), credit-union(pl), delan(pl), dinarion(pl), do50000(pl), dyv(pl), e-thyssen(pl), gdb-finance(pl), geldorbank(pl), gotowka(in), gotowka(online), indygo(top), kasaani(pl), korzystapozyczka(pl), kredyt(li), kredytomat(pro), mamkase(pl), mega-chwilowka(pl), nectus(pl), pieniadzedlapotrzebujacych(pl), pomoc-finansowa(info), postania(pl), pożyczaj(online), pozyczajbezstresu(pl), pozyczka-sms(pl), pozyczkabezbik-u(pl), pozyczki-bez-bik(top), pozyczkiprywatne(com), sa-exclusive(pl), splac-zaleglosci(pl), t-kredyt(com), tgw-gotowka(pl), uwaga-pozyczka(pl), windwood(pl), wyplac-dzisiaj(pl)

 

Tego rodzaju praktyka wskazuje na to, że wciąż są osoby nieświadome na czym polega oszustwo. Warto więc poinformować znajomych nie tyle o samych stronach internetowych, ale o tak sformułowanych ofertach które sugerują możliwość natknięcia się na oszustwo lub nadużycie. Takim właśnie jest wymaganie opłat wstępnych, przygotowawczych, pobieranych z góry zanim jakiekolwiek czynności przez daną firmę  lub osobę zostały podjęte. Nie jest to oczywiście reguła i różnego rodzaju zaliczki, zadatki oraz wspomniane wyżej opłaty miewają swoje ekonomiczne uzasadnienie i stosowane są przez całkowicie uczciwych kredytodawców, pożyczkodawców, a także innych przedsiębiorców.  Jednak z naszego punktu widzenia ważne jest by to był przedsiębiorca lub kredytodawca o wiarygodności którą potrafimy ocenić jako godną zaufania. Internet niestety stwarza pole do popisu osobom, które nadmierną ufność lub też po prostu naiwność wykorzystują.

Inny przedsiębiorca wg UOKIKu wyłudza pieniądze w podobny sposób, proponując opłaty w systemie premium SMS o koszcie rzędu 30 zł oraz za pomocą innych metod, nęcąc klientów między innymi takimi sloganami jak:

  •  „Weź pożyczkę TERAZ! Wypełnij formularz bez zaświadczeń i wychodzenia z domu!”
  • „Pożyczki od ręki bez BIK”
  • „Otrzymaj pożyczkę – Wniosek o pożyczkę zostanie rozpatrzony w ciągu kilku minut”
  • „nie naliczamy dużych prowizji i dodatkowych opłat za usługi!”
  • „Gwarantujemy elastyczne formy spłaty zaciągniętych zobowiązań”
  • „Gwarantujemy profesjonalne doradztwo w wyborze odpowiedniego produktu finansowego”

Według urzędu deklaracje te są niezgodne ze stanem faktycznym, gdyż podmiot ten sam nie udziela pożyczek, a jedynie przekierowuje do innych firm. Tego rodzaju praktyka została przez UOKIK odnotowana na stronach zawierających w nazwach poniższe frazy:

futurecash(eu), numer1(eu), telefon24h(pl), oddluzanie(info), pandf(pl), pozyczkowo(eu), pozyczyc.com, telegotowka(eu), b6b(pl), bank-life(pl), banq.com(pl), banq-life(pl), bluehope(pl), cnk-special(pl), focuscash(pl), hefro-seven.com, ibezbik(pl), idealnapozyczka(eu), ingf(eu), i-pozyczamy(pl), ipozyczkabezbik(pl), maszdlug(pl), money24.com(pl), pogotowiepozyczkowe.com(pl), pozyczam-online(pl), pozyczkanachwile.com(pl), pozyczkionline.info, pp-c.com(pl), problemfinansowy(pl), rapide.com(pl), redloan(pl), smart-cash(pl), speedcredit(eu), topcredit.com(pl), ipkf(pl), pozyczkodawca(com)

Nie dajmy się więc wykorzystywać nawet jeśli jesteśmy w podbramkowej finansowo sytuacji. Nie wydobędzie nas to problemów z pożyczkami albo kłopotów z BIK, ale też nie pogrąży nas jeszcze bardziej niż sytuacja w której już jesteśmy. Zbyt ładnie oferty pożyczek wyglądają kusząco i trudno się im oprzeć, ale uleganie im prawie nigdy się nie opłaca.

źródła: 1, 2

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.