Wykreślenie z BIKu

bik czyszczenie bik

Wykreślenie z BIKu to nurtujące zagadnienie wielu osób z zaległymi płatnościami, przekroczonymi terminami, zagrożonymi kredytami. Czy warto jednak się starać o wykreślenie  z BIK? Czy poprawi to naszą sytuację, otworzy nowe możliwości zaciągania kredytów?

Powiedzmy sobie szczerze – do BIK trafiamy w dwóch sytuacjach – gdy mamy kredyty/pożyczki w banku albo skoku, spłacamy je regularnie. Wówczas, gdy dojdziemy do finiszu, ostatnia rata zostanie spłacona, ślad po pożyczce zostanie jedynie wówczas, gdy wyraziliśmy zgodę przy jej zaciąganiu na przetwarzanie informacji na nasz temat w BIK. Inaczej istnieje jedynie w obszarze wewnętrznych statystyk BIK, które nie wpływają na nasz scoring. W takiej sytuacji nie ma również powodu do wykreślania, świadczących o nas pozytywnie informacji.

Druga sytuacja wynika w następstwie opóźnień w spłacie pożyczki lub kredytu. Gdy przekraczają one 60 dni bank w którym mamy zaciągnięty tenże dług ma prawo zgłosić informacje o opóźnieniach do BIK, nawet gdy nie wyraziliśmy naszej zgody na to. Wymogiem jest jedynie poinformowanie nas o tym i po upływie 30 dni od wysłania do nas tej informacji, dane o występujących problemach przy spłacie kredytu mogą powędrować do bazy BIK. Pozostaną w niej przez okres 5 lat, niezależnie od tego czy będziemy tego chcieli czy nie. Wykreślenie z BIK może nastąpić jedynie gdy wystąpiły tutaj błędy po stronie banku. W takiej sytuacji należy się zgłaszać właśnie do banku o wykreślenie z BIK.

47
0 Comments

No Comment.