Zmiany w prawie: uzasadnienie odmowy przyznania kredytu

prawo bankowe

Dobre wieści dla kredytobiorców płyną z komisji opracowujących zmiany w Prawie Bankowym. Jak poinformowała fundacja Panoptykon udało się wprowadzić do projektu nowej ustawy uprawnienie kredytobiorcy do uzyskania pełnego uzasadnienia odmowy udzielenia kredytu w szczególności o czynnikach które zaważyły na tej odmowie. Dzięki temu klienci po uzyskaniu odmowy będą mogli łatwiej podjąć decyzję co w swojej sytuacji zrobić i jakie kroki podjąć.

Oddając głos fundacji:

Po dzisiejszym posiedzeniu połączonych komisji sejmowych mamy dobre wiadomości: udało się przekonać rząd i posłów do wprowadzenia zmian w Prawie bankowym, które zmienią proces przyznawania kredytów. W miejsce „czarnej skrzynki”, która wypluwa niezrozumiałe decyzje bez uzasadnienia, ma się pojawić przejrzysta procedura, wzmacniająca praw osób ubiegających się o kredyt. To duży przełom w relacjach bank-klient i odpowiedź ustawodawcy na postulaty, które zgłaszamy od dawna.

(…)

Na wniosek ubiegającego się o kredyt konsumenta bank przedstawi mu czynniki, w tym dane osobowe, które miały wpływ na ocenę zdolności kredytowej.

źródło

 

Pola oznaczone symbolem * są wymagane. Email nie jest publikowany.